EXCLUSIVE: Meet 24 Abia Assembly Lawmakers Elect 2019

0
Members elect of the Abia State House of Assembly.

Ahead of the Inauguration of the 7th Abia State House of Assembly next Month,PUO REPORTS  is making available names,Constituencies,Photographs and Political Parties of the 24 Members elect of the yet to be inaugurated Assembly.

Out of the 24 Members Elect,12 were newly Elected while 12 of them were returned elected.

Details of the List as PUBLISHED by PUO REPORTS revealed that Unlike what we had at the outgoing 6th Assembly,no Female was elected into the yet to be Inaugurated 7th Abia State House of Assembly.

Their Names and Constituencies and Political Parties are as Follows:

1 ABA NORTH State Constituency with Code /01/AB has Hon UZODIKE AARON Male and elected on the Platform of PDP.

Hon Uzodike Aaron the Lawmaker Elect for Aba North State Constituency

2 ABA SOUTH State Constituency with INEC Code /02/AB Hon .OBINNA ICHITA MARTIN Male and elected on the Platform APGA.

Hon Obinna Ichita Lawmaker Elect for Aba South

3 ABA CENTRAL State Constituency with INEC Code 03/AB Hon. ABRAHAM OBA UKEFI Male and re-elected on the Platform APGA.

Hon Abraham Oba,Lawmaker Representing Aba Central Satte Constituency at the Abia State House of Assembly

4 AROCHUKWU State Constituency with INEC Code 04/AB  Hon. ONYEKWERE. M. UKOHA Male and re-elected on the Platform APGA.

Hon Onyekwere Ukoha the Lawmaker elect for Arochukwu State Constituency.

5 BENDE NORTH State Constituency with INEC Code /05/ABHon Hon.  CHUKWU CHIJIOKE Male and elected on the Platform APC.

Hon Chijioke Chukwu the Lawmaker Elect For Bende North

 

6 BENDE SOUTH State Constituency with INEC Code 06/AB  Hon .EMMANUEL C. NDUBUISI

Male and elected on the Platform of PDP.

Chief Emmanuel Ndubuisi the Lawmaker elect for Bende South

 

7 IKWUANO State Constituency with INEC Code 07/AB Hon. STANLEY NWABUISI Male and elected on the Platform of PDP.

Hon Stanely Nwabusi the Lawmaker Elect For Ikwuano State Constituency

 

8 ISIALA NGWA NORTH State Constituency with INEC Code 08/AB Hon. ONWUSIBE GINGER Male and elected on the Platform of PDP.

ONWUSIBE GINGER the Lawmaker Elect for Isialangwa North State Constituency

 

9 ISIALA NGWA SOUTH State Constituency with INEC Code /09/AB Hon. CHIKWENDU KALUMale and elected on the Platform of PDP.

Rt Hon Chikwendu Kalu,re-elected Lawmaker For Isialangwa South

 

10 ISUIKWUATO State Constituency with INEC Code 10/AB Hon.  EMEKA OKOROAFOR Male and elected on the Platform APC

Elected Lawmaker For Isiukwuato State Constituency

11 OBINGWA EAST State Constituency with INEC Code /11/AB Hon. SOLOMON AKPULONU U. Male and re- elected on the Platform of PDP

Hon Solomon Akpulonu,the Re-elected Lawmaker For Obingwa East State Constituency

12 OBINGWA WEST State Constituency with INEC Code /12/AB Hon. THOMAS NKORO A.C.Male and re-elected on the Platform of PDP.

Hon Barr Thomas Nkoro the re-elected Lawmaker For Obingwa West

 

13 OHAFIA NORTH State Constituency with INEC Code /13/AB  Hon. Mandela EGWURONU OBASI Male and re-elected on the Platform of PDP.

Honourable Mandela Obasi

 

14 OHAFIA SOUTH State Constituency with INEC Code /14/AB Hon. IFEANYI UCHENDU Male and re-elected on the Platform of PDP.

Hon Ifeanyi Uchendu reelected Ohafia South Member

 

15 OSISIOMA NORTH State Constituency with INEC Code /15/AB  Rt Hon. KENNEDY NJOKU Male and re-elected on the Platform of PDP.

Rt Hon Bishop Kennedy Njoku the Member elect For Osisioma Ngwa North State Constituency

 

16 OSISIOMA SOUTH State Constituency with INEC Code /16/AB Hon. NNAMDI ALLEN Male and elected on the Platform of PDP.

Engr Nnamdi Allen the Member elect For Osisioma South State Constituency

 

17 UMUNNEOCHI State Constituency with INEC Code /17/AB Hon. OKEY IGWE Male and elected on the Platform of PDP.

Hon Okey Igwe the Member Elect for Umunneochi State Constituency

 

18 UGWUNAAGBO State Constituency with INEC Code /18/AB  Hon. MUNACHIM I. ALOZIE Male and re-elected on the Platform of PDP

Hon MUNACHIM I. ALOZIE the re-elected member for Ugwunagbo Satte Constituency

19 UKWA EAST State Constituency with INEC Code /19/AB Hon. PAUL TARIBO Male and re-elected on the Platform of PDP

Hon Paul Taribo re-elected member Reprensenting Ukwa East State Constituency

 

20 UKWA WEST State Constituency with INEC Code /20/AB Hon. GODWIN ADIELE Male and elected on the Platform of PDP.

Hon Godwin Adiele elected member for Ukwa West

21 UMUAHIA EAST State Constituency with INEC Code /21/AB Hon. CHUKWUDI APUGO Male and re-elected on the Platform of PDP.

Hon Chukwudi Apugo Re-elected Member for Umuahia East Satte Constituency.

 

22 UMUAHIA NORTH State Constituency with INEC Code 22/AB Hon. KELECHI ONUZURUIKE Male and re-elected on the Platform of PDP.

 

23 UMUAHIA CENTRAL State Constituency with INEC Code /23/AB Hon. Engr. CHINEDUM ORJI Male and re-elected on the Platform of PDP.

Lawmaker Representing Umiahia Central State Constituency Hon Chinedum Orji

24 UMUAHIA SOUTH State Constituency with INEC Code /24/AB Hon. JEREMIAH OGONNAYA UZOSIKE Male and elected on the Platform of PDP.

Hon Barr Jerry Uzosike the member elect for Umuahia South State Constituency.

While Twelve of the Lawmakers were Returned Elected,12 of them were Newly Elected from the three major Political Parties in Abia State i.e PDP,APC and APGA.

Those Returning are Hon Abraham Oba of  ABA CENTRAL(APGA) Rt. Hon Chikwendu Kalu of ISIALA NGWA SOUTH of the PDP,Hon Solomon Akpulonu OF  PDP OBINGWA EAST
,Hon Thomas Nkoro  PDP   OBINGWA WEST, Hon. Mandela EGWURONU OBASI of  PDP OHAFIA NORTH ,Hon Ifeanyi Uchendu of OHAFIA SOUTH(PDP), Rt Hon. Bishop Kennedy Njoku of  OSISIOMA NORTH , Hon. Munachim Alozie of UGWUNAAGBO(PDP),Hon Paul Taribo of UKWA EAST(PDP),Hon Chukwudi Apugo of Umuahia East,Hon Kelechi Onuzuruike of Umuahia North and Hon Engr. Chinedum Orji of Umuahia Central(PDP).

While the Newly Elected Lawmakers Are.. Hon Uzodike Aaron(PDP) of Aba North, Hon Obinna Martins(APGA) of Aba South,Hon Onyekwere Ukoha of APGA Arochukwu,Hon Chijioke Chukwu(APC) Bende North,Hon Emmanuel Ndubuisi(PDP0 Bende South,Hon Stanley Nwabusi(PDP) Ikwuano, Hon Ginger Onwusibe (PDP) of Isialangwa North,Hon Emeka Okoroafor(APC) Isiukwuato State Constituency,Hon Nnamdi Allen(PDP) Osisioma Ngwa South,Hon Okey Igwe(PDP) Umunneochi,Hon Godwin Adiele(PDP) of Ukwa West and Hon Barr Jerry Uzosike(PDP) Umuahia South State Constituency.

From among among these Lawmakers shall emerge Principal officers of the House of Assembly in June 2019.

The Dominance analysis shows the APC having a Total of Two Lawmakers from Bende North and Isiukwuato State Constituencies, the APGA with three Members from Aba Central,Aba South and Arochukwu State Constituency while the PDP has the remaining seats from the various 19 State Constituencies.

Source: PUO REPORTS.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 8 =